Pozostałe z Zwiedzanie Zakopanego

Historia Zakopanego
Kościół i cmentarz na Pęksowym Brzyzku
Kompleks Skoczni Narciarskich w Zakopanem
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach
Kaplica na Jaszczurówce
Muzeum Tatrzańskie
Kolejka na Gubałówkę
Krupówki

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach

17 kwietnia 2023 / 22:18

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem to miejsce o wyjątkowej atmosferze, które przyciąga wielu pielgrzymów i turystów z całego świata. Usytuowane  w dzielnicy Krzeptówki, z pięknymi widokami na masyw Giewontu, to idealne miejsce na chwilę kontemplacji i odpoczynku.

 

Geneza Powstania Sanktuarium na Krzeptówkach

Kult Maryjny obecny był na Krzeptówkach zanim powstało Sanktuarium - w 1950 roku do Zakopanego przybyli ojcowie pallotyni. Zbudowali dom w którym mają swoją siedzibę oraz kaplicę pod wezwaniem Niepokalanego Serca Maryi. W 1961 roku prymas polski - Stefan Wyszyński przekazał ojcom figurę Matki Boskiej Fatimskiej. Krążyła ona miedzy polskimi parafiami w czasach komunizmu a została przekazana w tym celu przez bisklupa z Fatimy.  
W czasie zamachu na papieża Jana Pawła II na placu świętego Piotra w Watykanie i późniejszej walki o jego życie kaplica ojców pallotynów stała się miejscem modlitw o uratowanie życia Ojca Świętego.  W tym dniu 13 maja 1981 roku padła deklaracja ze strony ks. Mirosława Drozdka: ,,Jeżeli Matka Boża Fatimska uratuje życie Ojca Świętego, to wybudujemy tutaj kościół, który będzie naszym podziękowaniem i symbolem zwycięstwa Matki Bożej Fatimskiej".
Budowę świątyni rozpoczęto w 1987 roku - jako kamień węgielny wbudowano kamień z grobu św. Piotra oraz kamień z miejsca objawień Maryjnych w Fatimie. W fundamentach kościoła umieszczono również różaniec oraz zdjęcie Jana Pawła II, pod cegły wmurowano cudowne medaliki. 

Wnętrze Sanktuarium

Budowę sanktuarium ukończono w 1992 roku, świątynia została konsekrowana przez Jana Pawła II w 1997 roku. Wnętrze kościoła nawiązuje do kultu Matki Boskiej oraz osoby Jana Pawła II. Prezbiterium kształtem przypomina papieską tiarę, tabernakulum wyglądem nawiązuje do monstrancji. Witraże kościelne przedstawiają momenty związane z papieżem i kultem Fatimskimi.  Możemy znaleźć miedzy innymi ten przedstawiający zamach na papieża. Płaskorzeźby przedstawiające drogę krzyżową zawierają wątki papieskie. W stacji piątej zamiast Szymona z Cyreny krzyż Jezusowi pomaga nieść Ojciec Święty,  który również stoi pod krzyżem zamiast Jana (stacja 12). Świątynia powstała dzięki datkom dokonanym przez tysiące ofiarodawców - część z nich została upamiętniona na tabliczkach umieszczonych na ścianach zewnętrznych świątyni oraz tych umieszczonych na ławkach we wnętrzu kościoła. 

Otoczenie Świątyni

Przed wejściem do świątyni usytuowano pomnik Jana Pawła II skierowany twarzą w stronę Giewontu. Ogrodzenie otaczające sanktuarium nawiązuje do różańca. Z boku kościoła umieszczono replikę krzyża na Giewoncie.  Za kościołem znajduję się ogród papieski a w nim ołtarz przy którym Ojciec Święty odprawił  mszę pod Wielką Krokwią w czasie swojej pielgrzymi do Polski w 1997 roku. Jest to jeden z dwóch takich ołtarzy z czasów pielgrzymkowych Jana Pawła II zachowanych w oryginale w Polsce. Obok niego znajduje się drugi pomnik na terenie sanktuarium przestawiający papieża w towarzystwie w Stanisława Dziwisza. 

Powrót