Pozostałe z Zwiedzanie Zakopanego

Historia Zakopanego
Kościół i cmentarz na Pęksowym Brzyzku
Kompleks Skoczni Narciarskich w Zakopanem
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach
Kaplica na Jaszczurówce
Muzeum Tatrzańskie
Kolejka na Gubałówkę
Krupówki

Muzeum Tatrzańskie

7 kwietnia 2023 / 17:9

Muzeum Tatrzańskie to instytucja kulturalna z siedzibą w Zakopanem. Jest to muzeum regionalne, jedne z najstarszych tego typu w Polsce, skupiające zbiory historyczne, kulturalne oraz przyrodnicze z terenów Tatr oraz Podtatrza. 

 

Historia Powstania


W roku 1873 powstało Towarzystwo Tatrzańskie, które mocno przyczyniło się do rozwoju infrastruktury turystycznej oraz ochrony przyrody tatrzańskiej. W 1889 roku na wniosek Towarzystwa powłano Muzeum Tatrzańskie im, Dra Tytusa Chałubińskiego, którego celem było zebranie i zabezpieczenie cennych eksponatów dotyczących Tatr  oraz Podhala.   Pierwsze kolekcje: geologiczna, botaniczna, zoologiczna oraz etnograficzna, zgromadzono przez wykup z rąk prywatnych oraz licznym darowizną. Pierwsza ekspozycja została wystawiona w budynku wynajmowanym przez Towarzystwo Tatrzańskie przy ul. Krupówki. W roku 1892 na działce przekazanej przez spadkobierców majątku Dra Chałubińskiego przy ulicy Chałubińskiego powstał budynek będący siedzibą muzeum już od tego samego roku. W roku 1920 Muzeum Tatrzańskie wybudowało nową siedzibę, która jest nią po dzień dzisiejszy zlokalizowany przy ul. Krupówki. Budynek jest jednym z nielicznych przykładów zastosowania stylu zakopiańskiego w architekturze murowanej.  Został zaprojektowany przez Franciszka Mączyńskiego  przy uwzględnieniu koncepcji Stanisława Witkiewicza. 


Muzeum Współcześnie

Muzeum posiada współcześnie 11 oddziałów w tym 7 w samym Zakopanem. Od dnia 1 stycznia 2021 roku Muzeum Tatrzańskiemu została nadana ranga Muzeum Narodowego. Do dyspozycji zwiedzających oddano:

- Główny gmach Muzeum Tatrzańskiego - stała wystawa etnograficzno-historyczna oraz przyrodnicza,
- Willa Koliba - muzeum stylu zakopiańskiego,
- Willa Oksza - galeria sztuki XX wieku,
- Galeria Sztuki na Kozińcu - miejsce wystaw cyklicznych, prezentacja dzieł, które nie znalazły miejsca w wystawach stałych,
- Muzeum Kornela Makuszyńskiego,
- Galeria Władysława Hasiora - galeria autorska prezentująca około 200 dział artysty,
- Chałupa Gąsieniców-Sobczaków - zabytkowa góralska chata z lat 30 XIX wieku,
- Muzeum Palace - kolekcja upamiętniająca czasy II Wojny Światowej,
- Zagroda Bafiów w Chochołowie - muzeum powstania chochołowskiego,,
- Dwór w Łopusznej - przykład wiejskiego polskiego dworu szlacheckiego,
- Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze - wystawa etnograficzna przedstawiająca bogate gospodarstwo spiskie z okresu międzywojennego 
- Zagroda Sołtysów w Jurgowie - przykład ubogiego gospodarstwa spiskiego z przełomu XIX i XX wieku

 

Powrót