Wielki Kopieniec

24 kwietnia 2023 / 13:45

Dystans: 6 kilometrów

Czas przejścia dla grupy z przewodnikiem: ok. 3-4 godziny - z uwzględnieniem przerw po drodze 

Maksymalna Liczba uczestników:  do 50 osób

Trasa Wycieczki: Toporowa Cyrhla -> Polana Kopieniec -> Wielki Kopieniec -> Polana Kopieniec --> Dolina Olczyska --> Jaszczurówka

Dla kogo: Krótka wycieczka górska, idealna propozycja, gdy posiadamy ograniczoną ilość czasu.  Jest to łatwo dostępny szczyt z którego roztacza się widok na piękną panoramę tatrzańską. Jest jak najbardziej do zdobycia dla dzieci jak i seniorów którzy chcą odwiedzić troszkę inne parte górskie niż wycieczki dolinne.  Dla osób o słabszej kondycji istnieje opcja realizacji wycieczki bez wejścia na Kopieniec Wielki.

  

Podstawowe informacje

 

Na Polanie Kopieniec zbudowane w czasach pasterskich liczne szopy oraz szałasy ułożone w charakterystycznej rzędówce. Obecnie na polanie prowadzony jest kulturowy wypas owiec, dzięki czemu polana się nie zalesia. Naturalnie powinny się na niej znajdować liczne głazy po morenowe które zostały usunięte z części wykaszanej w przeszłości.

Kopieniec Wielki jest to szczyt liczący 1328 m n.p.m., zbudowany ze skał osadowych. Na południowych stokach jego zboczy w 1994 roku doszło do katastrofy śmigłowca TOPR który runął do Doliny Olczyskiej.

Na Polanie Olczyskiej możemy dostrzec szałasy z czasów pasterskich których w przeszłości stało na niej około 20. Nieopodal Polany wypływa potok Olczyski z jednego z większych wywierzysk w Tatrach. Zasilane jest wodami między innymi z doliny Pańszczycy, które płyną poniżej koryta Suchej Wody Gąsienicowej.

U wylotu doliny Olczyskiej w sposób naturalny wypływała woda cieplicowa, która zasiała baseny termalne, które w tym miejscu funkcjonowały.  Pierwszy basen powstał już w latach 60 XIX wieku. Kąpieli w nich zażywał między innymi Henryk Sienkiewicz. W wyniku chęci rozbudowy kompleksu wodnego w 1957, podczas prac ziemnych wody cieplicowe zmieszały się z zimną wodą z potoku Olczyskiego, tracąc swoją temperaturę. Obecnie dzięki staraniom Tatrzańskiego Parku Narodowego z przełomu XX i XXI uporządkowano miejsce dawnego kompleksu i zagospodarowano ten tern jako miejsce ochrony gadów i płazów.

 

Co zobaczymy i czego się dowiemy?

Na Polanie pod Kopieńcem zobaczymy pozostałości po czasach pasterskich w Tatrach, poznamy historie pasterstwa na ternie Tatr. Z wierzchołka Kopieńca zobaczymy przepiękną panoramę tatrzańską, oferuję ona rozległy widok od tatr Bielskich po Osobitą w Tatrach Zachodnich. Droga powrotna to przejście przez dolinę Olczyską oraz zejście do Jaszczurówki podczas której poznamy ciekawostki związane z dolina oraz otaczająca nas przyrodą.  

Powrót