Pozostałe z Krótkie Wycieczki Dolinne

Rusinowa Polana
Dolina Strążyska
Dolina Białego
Kalatówki

Kalatówki

24 kwietnia 2023 / 13:42

Dystans: 7,5 kilometra

Czas przejścia dla grupy z przewodnikiem: ok. 3-4 godziny - z uwzględnieniem przerw po drodze 

Maksymalna Liczba uczestników:  do 50 osób

Trasa Wycieczki: Rondo Kuźnickie (Jana Pawła II)  -> Kuźnice -> Polana Kalatówki -> Kuźnice -> Rondo Kuźnickie

Dla kogo: Krótka wycieczka górska, której trasa przebiega przez przemysłową w przeszłości dzielnicę Zakopanego. Pierwszy odcinek do Kuźnic możemy pokonać jadąc busami lub przejść spacerem. Natomiast odcinek z Kuźnic na Kalatówki to kamienista droga, pokonująca 150 metrów przewyższenia. Dlatego trasa nie jest polecana seniorom, preferującym trasy bez  przewyższeń. 

 

Podstawowe informacje

 

Kalatówki to polana położona w Tatrach Zachodnich w dolinie Bystrej. Nazwa pochodzi od rodu Kalatów dawnych właścicieli tych terenów. Na polanie w okresie wiosennym licznie kwitną krokusy. Polana zachowuje swój charakter dzięki kulturowemu wypasowi owiec. Z polany roztacza się piękny widok na szczyty reglowe oraz można zauważyć kursująca kolejkę między Kuźnicami a Kasprowym Wierchem ze stacją pośrednią na Myślenickich Turniach. 

Z masywu Giewontu na polane Kalatówki opada Suchy żleb – miejsce historyczne dla polskiego narciarstwa. To w nim początkiem XX wieku odbywały się pierwsze zawody w zjeździe narciarskim oraz skokach narciarskich.  Do dzisiaj w jego dolnej część funkcjonuje wyciąg narciarski. Tradycyjnie co roku w poniedziałek Wielkanocy odbywają się na nim zawody o ,,Wielkanocne Jajo". Są to zawody w stylu retro – zawodnicy stratują na starym sprzęcie narciarskim. Można więc przenieść się w czasie i zobaczyć drewniane narty, kije bambusowe, skórzane buty narciarskie oraz stroje z czasów przedwojennych.

Na polanie oprócz kilku szałasów pozostałych z czasów pasterskich zlokalizowany jest Hotel Górski na Kalatówkach. Powstał w roku 1938 na potrzeby Mistrzostw Świata w narciarstwie, które odbyły się w Zakopanem w 1939 roku. W okresie okupacji niemieckiej służył jako ośrodek wypoczynkowy dla wyższych oficerów niemieckich. Po przejściu frontu został zgrabiony przez żołnierzy radzieckich.  Obecnie służy turystom jak schronisko górskie.


Przemierzając szlak z Kuźnic na Kalatówki warto zatrzymać się w pustelni Brata Alberta. Jest to skromny drewniany dwuizbowy budynek, z których jedna był celą zakonną. Brat Albert (Adam Chmielowski) to założyciel zgromadzenia albertynów oraz albertynek, który poświęcił swoje życie pomagając chorym i bezdomnym. Obecnie pustelnia znajduje się na terytorium klasztoru sióstr albertynek, gdzie zlokalizowana jest również kaplica Świętego Krzyża – zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza- przykład stylu zakopiańskiego w budownictwie sakralnym.

Co zobaczymy i czego się dowiemy? 

 

W czasie wycieczki z przewodnikiem tatrzańskim na Kalatówki przejdziemy przez Kuźnice – przemysłową w przeszłości dzielnice zakopanego. Poznamy historię górnictwa oraz hutnictwa w Tatrach oraz o wpływie jaki odcisnął na tatrzańską przyrodę. Będąc w Kuźnicach z bliska będziemy mieli możliwość zobaczyć kolejkę kursującą na Kasprowy Wierch. Po drodze na Kalatówki poznamy historię brata Alberta oraz zwiedzimy pustelnię znajdującą się nieopodal szlaku – dzisiaj klasztor sióstr albertynek.  

Powrót