Pozostałe z Dłuższe Wycieczki Dolinne

Dolina Kościeliska
Morskie Oko
Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska

24 kwietnia 2023 / 12:39

Dystans: 13 kilometrów

Czas przejścia dla grupy z przewodnikiem: ok. 6  godzin - z uwzględnieniem przerw po drodze i przy schronisku 

Maksymalna Liczba uczestników:  do 50 osób

Trasa Wycieczki: Siwa Polana  -> Kaplica św. Jana Chrzciciela na Polanie Chochołowskiej -> Schronisko na Polanie Chochołowskiej -> Siwa Polana

Dla kogo: Jedna z dłuższych tras dolinnych w polskiej części Tatr, spacerując nią nie pokonujemy większych przewyższeń, dlatego jest to trasa odpowiedania dla młodzieży i grup dorosłych. Z racji odległości do pokonania, nie jest zalecana seniorom o słabszej kondycji fizycznej. Istnieje możliwość skrócenia trasy pokonywanej pieszo – kolejka Rakoń kursuje do polany Huciska (polowa trasy).

 

Podstawowe informacje

 

Dolina Chochołowska to największa dolina która znajduje się w całości w Polsce o powierzchni prawie 36 km2. W górnej części doliny, rozdziela się na trzy duże doliny: Starorobociańską, Jarząbczą oraz Wyżnią Chochołowską. Dolina zbudowana jest z dwóch rodzajów skał: z wapieni i dolomitów w dolnej części natomiast w górnej części z granitów i gnejsów. Spacerując Doliną Chochołowską miniemy dwie bramy skalne (zwężania doliny) – Niżnią i Wyżnią Bramę Chochołowską.

Lasy w dolinie chochołowskiej należą do wspólnoty 8 uprawnionych wsi z siedzibą w Witowie. Jest to związane z wydarzeniami historycznymi kiedy  to mieszkańcy wspomnianych wsi w 1821 roku zakupili te tereny na własność. Nie mogli ich kupić na siebie, więc wybrali na swojego przedstawiciele księdza Szczurkowskiego, który zapisał  je na siebie. Tak rozpoczęły się batalie prawne i dochodzenie górali o swoje prawa które trwały blisko 50 lat.  Obecnie ponad 2200 udziałowców gospodaruje terenem ponad 3000 hektarów z czego ponad 2200 hektarów znajduje się na terytorium parku.

Dolina Chochołowska była miejscem w którym poradzono prace górnicze i hutnicze. Pierwsze prace wydobywcze prowadzono w dolinie w wieku XVI, natomiast rudy żelaza wydobywano do drugiej połowy XIX wieku. Do dzisiaj pozostały takie nazwy jak Huciska czy Stara Robota które przypominają o tamtych czasach.

W Niżnej Bramie Chochołowskiej umieszczono tablicę upamiętniającą przywódców powstania chochołowskiego. Zbrojne wystąpienie z dnia 21 lutego 1846, skierowane było przeciwko zaborcom oraz władzom dworskim. Miało być częścią większego ogólnonarodowego powstania, które w ostatniej chwili zostało odwołane, wieść o tym jednak nie dotarła na Podhale. Powstanie zostało stłumione po dwóch dniach a przywódcy wraz z ponad 100 uczestnikami uwięzieni.

W Wyżniej Bramie Chochołowskiej, w jej zachodniej części zlokalizowana jest najdłuższa jaskinia w dolinie – Szczelina Chochołowska – suma odkrytych korytarzy to ponad 2300 metrów.  W tym miejscu część wód z potoku chochołowskiego ginie w ponorach i podziemnymi korytarzami po kilkunastu godzinach wypływa w wywierzysku chochołowskim oddalonym o 1 kilometr.

Na Polanie Chochołowskiej mamy pięknie zachowaną pasterką wieś letnią, która tętniła życiem w okresie wypasowym. Jeszcze początkiem lat 60 wypasano na niej ponad 500 owiec i 100 sztuk bydła. Na górnym skraju polany zlokalizowana jest kapliczka pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, która powstała z inicjatywy pasterzy. W okresie letnim, co niedziele odprawiana jest w niej msza święta. Polana Chochołowska jest popularna zwłaszcza w okresie wiosennym kiedy rozkwita na niej kilkanaście milionów krokusów.  


Co zobaczymi i czego się dowiemy?



W czasie wycieczki z przewodnikiem tatrzańskim poznamy historię wspólnoty 8 wsi. Dowiemy się o związkach Jana Pawła II z doliną. Odwiedzimy bacówkę, gdzie skosztujemy wyrobów z mleka owczego oraz poznany historię oraz ciekawostki związane z pasterstwem. Poznamy budowę otaczających nas szczytów oraz nazwy najbardziej charakterystycznych szczytów górujących nad doliną. Z polany zobaczymy Mnichy Chochołowskie oraz między innymi wierzchołki Rakonia, Wołowca czy Grzesia.

Powrót