Rusinowa Polana

31 sierpnia 2022 / 17:52

Dystans: 7 kilometrów

Czas przejścia dla grupy z przewodnikiem: ok. 3-3,5 godziny - z uwzględnieniem przerw po drodze 

Maksymalna Liczba uczestników:  do 50 osób

Trasa Wycieczki: Wierch Poroniec -> Rusinowa Polana -> Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach -> Zazadnia

Dla kogo: Krótka wycieczka górska, idealna propozycja, gdy posiadamy ograniczoną ilość czasu. Propozycja dla osób rozpoczynających przygodą z turystyką górską. Trasa odpowiednia dla młodzieży szkolenej jak i seniorów. Istnieje możliwość rozbudowania wycieczki o zdobycie Gęsiej Szyi. 

 

Podstawowe informacje

 

Rusinowa Polana jest to polana położona w Tatrach Wysokich i swoją sławę zawdzięcza widokowi na panoramę Tatr Wysokich. Nazwa  pochodzi do rodu Rusinów, którym te tereny zostały nadane. Polana od wieków była wykorzystywana jako miejsce wypasu.  W przeszłości znajdowała się na niej mała osada pasterska licząca 20 szałasów. Do dzisiaj tradycja wypasu owiec jest w tym miejscu kultywowana za sprawą kulturowego wypasu owiec i bacówki zlokalizowanej na skraju polany. Na polanie liczącej około 20 hektarów można zaobserwować granitowe bloki skalne którę świadczą o obecności działania lodowców w Tatrach. Zostały one przytransportowane z doliny Waksmundzkiej. 

Nieopodal polany, w lesie, znajduje się malowniczy drewniany kościółek - Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr.  Lokalizacja kościółka jest związana z historią Marysi Murzańskiej, której w tym miejscu objawiła się Matka Boska. Początkowo w tym miejscu przybito obrazek, później zawieszono na drzewie małą kapliczkę a dziaj możemy nawiedzić mały koścołek. Posługa duszpasterska sprawowana jest przez ojców dominikanów. W bezpośrednim sąsiedztwie kościółka znajduje się symboliczny cmentarz z tablicami upamiętniającymi ludzi związanych z górami: przewodników, ratowników TOPR, wspinaczy czy himalaistów. 

 

Co zobaczymy i czego się dowiemy?

 

Wycieczkę z przewodnikiem tatrzańskim rozpoczynamy na Wierch Porońcu. Po drodze poznamy ciekawostki dotyczące roślinności tatrzańskiej i drapieżnikach grasujących w  Tatrach. Na polanie poznany historię oraz tradycje związaną z pasterstwem w Tatrach, kosztując wyrobów wprost z bacowki. Przejrzymy panoramę Tatr Wysokich, gdzie będziemy mieli okazje dostrzec między innymi Gerlach, Rysy czy najpiękniejszy przykład doliny U-kształtnej w całych Tatrach. W drogę powrotną udamy się na Zazadnią po dordze zatrzymując się przy Sankurium Matki Boskiej Jaworzyńskiej poznajac historię tego miejsca oraz historię osób upamiętnionych na tablicach pamiątkowych obok kościółka.  

 

 

Powrót